Haft od dłuższego już czasu leży w kręgu moich zainteresowań. Interesuje mnie nie tylko tło historyczne ale również wzory, ściegi i umiejętność haftowania. Uważam, że jest bardzo przydatna. Nie tylko ze względu na możliwość odtwarzania tematów ludowych i historycznych ale przede wszystkim wykorzystania w różnego rodzaju zdobnictwie współczesnym.
Ogóle z haftowaniem nie miałam wcześniej do czynienia. Ale to się zmieniło. Miałam przyjemność odbyć kameralną sesję z Alicją Serkowską, znaną artystką ludową związaną z Kaszubami. Spotkałyśmy się w jej małej prywatnej domowej galerii. W miłej atmosferze, przy kawcie i ciastku, wspólnie spędziłyśmy całe piątkowe, lipcowe popołudnie.
Podczas 3-godzinnej sesji udało mi się poznać haft w ogólnym zarysie. Haftowałam proste elementy wzoru ściegiem podstawowym. Dowiedziałam się jak haftować, żeby praca wyglądała estetycznie. Jak zaczynać i kończyć nitkę. Jak dobierać kolory. Pod bacznym okiem artystki wbijałam igłę i przeciągałam nitki. Jak nie wyszło to pani Alicja osobiście pruła.
Dodam, że w spotkaniu towarzyszyły mi: córka Magda i bratanica Aleksandra. Poniżej kilka zdjęć prac Magdy oraz zdjęcia z numerami kolorów stosowanych w hafcie kaszubskim tzw. szkoły żukowskiej. Spotkanie odbyło się jakiś czas temu ale tylko Magda ukończyła swoją robótkę. Na zdjęciach widać, piękny efekt końcowy.
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.